default_mobilelogo

Jan Matejko Grający AniołWieczory Jana Pawła II

 

Cechy charakterystyczne comiesięcznych spotkań modlitewnych, nazwanych „Wieczorami Jana Pawła II” są następujące:

- Są one przeżywane w pierwszą sobotę miesiąca, wieczorem. Jest to nawiązanie do czasu odejścia Jana Pawła II z tego świata do domu Ojca. Wieczór pierwszej soboty stał się w pewien sposób również „jego wieczorem”. Od czasu jego śmierci co miesiąc takie spotkania się odbywają. W październiku 2013 roku wieczór ten przeżywany był już po raz setny.

- W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przeżycie wieczoru jest zawsze łączone z Eucharystią. Jeśli przepisy liturgiczne pozwalają, brany jest formularz o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy Świętej jest czas adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy. W ten sposób Eucharystia połączona z adoracją i przeżyciem Wieczoru Jana Pawła II staje się jedną z form nabożeństwa pierwszosobotniego, do którego wzywała Matka Boża z Fatimy.

- Z Bożej Opatrzności przesłanie Matki Bożej z Fatimy odegrało szczególną rolę w życiu Jana Pawła II. Nawiązujemy do tego zarówno w czasie nabożeństw fatimskich, jak też w czasie nabożeństw pierwszosobotnich. Jedne i drugie nabożeństwa mogą być stale ubogacane myślą i świadectwem świętości Jana Pawła II.

- Pierwsza część Wieczoru Jana Pawła II, po słowie wprowadzenia, ma charakter wsłuchiwania się w teksty papieża. Są one odczytywane lub odsłuchiwane (jeśli zostały wygłoszone w języku polskim). Dzięki temu systematycznie, co miesiąc, powracamy do tego, czego papież uczył i do czego nas zachęcał.

- Druga część wieczoru ma charakter modlitewny. Jest prośbą skierowaną do Boga przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, a także włączeniem się w jego modlitwę, wypowiedzianą w Warszawie w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Modlitwę tę powtarza się wielokrotnie, podając szczegółowe intencje błagalne.

- Główne myśli Wieczoru są również ujęte w formie krótkiego filmiku, który pozwala jeszcze w inny spotkać się z nauczaniem i modlitwą papieża. Filmik można obejrzeć w domu, indywidualnie lub w gronie rodzinnym. Jest zamieszczony na stronie internetowej: www.wieczoryjp2.adoremus.pl. 

 

wizyt
198264
(c) 2013 Copyright kanonizacja.diecezja.pl. Strona Archidiecezji Krakowskiej